המקהלה הקאמרית

המקהלה הקאמרית

מנצח – פרופ' סטנלי ספרבר
מנהלת אדמינסטרטיבית – מיה פוליצר
פסנתרנית - אירנה לונקביץ'

 

לתמיכה במקהלה הקאמרית > 

 

המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, זוכת המקום הראשון בתחרות המקהלות הארצית לשנת 2008, מונה כ-30 חברים, רובם סטודנטים למוסיקה באקדמיה בירושלים. המקהלה נוסדה בשנת 1969 על-ידי אבנר איתי. כבר בראשית דרכה הוכרה כאחת המקהלות הטובות בארץ והופיעה עם תזמורות רבות, בהן הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הסימפונית ירושלים והתזמורת הקאמרית הישראלית. בין היתר, המקהלה הופיעה תחת שרביטם של המנצחים ליאונרד ברנשטיין, זובין מהטה, גארי ברתיני ודניאל ברנבוים.

בשנים 1972 עד 1985 שימש סטנלי ספרבר כמנצחה ומנהלה האמנותי של המקהלה ואהרון חרל"פ היה מנצחה ומנהלה האמנותי של המקהלה בשנים 1985 ועד 1997. בשנת 2000 חידשה המקהלה הקאמרית את פעילותה תחת ניצוחו וניהולו האמנותי של סטנלי ספרבר והופיעה בתכניות א-קאפלה באולמות שונים, ביניהם מוזיאון תל אביב והאוניברסיטה המורמונית בירושלים. המקהלה מופיעה בקביעות בתכניות מיוחדות באקדמיה למוסיקה, ביניהן סדרת "משלנו" המוקדשת למלחיני האקדמיה וסדרת ה"מצוינות" במרכז טארג בעין כרם. המקהלה הופיעה בפסטיבל אבו גוש ב- 2004 ובכל שנה מאז שנת 2007 ועד היום.

בעונת הקונצרטים של 2006-7, המקהלה ביצעה את המיסה של בטהובן בדו מז'ור עם התזמורת הסימפונית ירושלים, הופיעה בסדרת "צעירים במשכן" במרכז המוסיקה במשכנות שאננים וביצעה את הרקויאם של פורה עם התזמורת הסימפונית ראשון לציון. בנוסף, המקהלה ביצעה את המגניפיקט מאת באך עם התזמורת הקאמרית הישראלית, הגלוריה של פולנק והסימפוניה התשיעית של בטהובן עם התזמורת הסימפונית ראשון לציון, הסימפוניה השניה של מנדלסון עם התזמורת הסימפונית ירושלים וקונצרט א-קפלה בסדרת "אתנחתא" בתיאטרון ירושלים. בחודש אוקטובר 2008, המקהלה יצאה לסיור הופעות לאורך החוף המזרחי של ארצות הברית והופיעה בבוסטון, בלטימור, וושינגטון, פילדלפיה וניו יורק במסגרת חגיגות 60 שנה למדינה.

בחודש מאי 2010, המבקר חגי חיטרון (הארץ) כתב על המקהלה: "אפשר רק לקנא במנצח סטנלי ספרבר ש'מנגן לו' על הכלי האנושי הזה". מוקדם יותר באותה העונה, הופיעה המקהלה יחד עם מקהלת אנקור בקונצרט מיוחד לכבוד המלחין הבריטי אנדרו קרטר. בחודש יולי 2010 חברה המקהלה לתזמורת הפילהרמונית בניצוחו של זובין מהטה לקונצרט "זעקה לעולם" בו בוצעה יצירתו של תומר הישג 'זעקת אם', אשר הוקדשה לאביבה שליט וקראה תפילה לחזרתו של גלעד בריא ושלם.

בחודש מאי 2011 המקהלה ביצעה את הסימפוניה השניה של מאהלר בסדרת קונצרטים עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית. בחודש יוני, המקהלה ייצגה את ישראל בתחרות המקהלות הבינלאומית היוקרתית בעיר מרקטאוברדורף שבגרמניה. בסיום התחרות, המקהלה שילבה כוחות עם האנסמבל הקולי של מינכן בשני קונצטים מיוחדים במינכן ובאתר ההנצחה בדכאו.

ב-31 לדצמבר, 2012, הצטרפה המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים למקהלה ע"ש גארי ברטיני ולתזמורת הפילהרמונית הישראלית בביצוע הסימפוניה התשיעית של בטהובן עם מאסטרו קורט מזור, בקונצרט מיוחד בערב סיום השנה האזרחית. בחודש ינואר 2013, ביצעה המקהלה את היצירה "דיקסיט דומינוס" מאת ג.פ. הנדל בניצוחו של מאסטרו ג'ון נלסון והתזמורת הקאמרית הישראלית.

מאפיין ייחודי של המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים הוא שחבריה, רובם סטודנטים במחלקה הווקאלית העוברים הכשרה לקראת קריירה סולנית, נהנים היטב מהשתתפותם במקהלה. הרבה זמרים חשים שהעבודה והיצירות להן הם נחשפים במקהלה מועילים להתפתחותם המוסיקלי והמקצועי.
 

חדשות ואירועים

חדשות ואירועים

כתבו עלינו