מי מפחד מהמוסיקה של המאה 20?

מי מפחד מהמוסיקה של המאה 20?

מרצה: גב' מאיה ספירו-טאיין

תיאור הקורס:

המוסיקה של המאה ה-20 נחשבת כמוסיקה קשה ולא מתקשרת, אך כאשר בוחנים את היצירות ואת הטקסטים הדבר הופך להיות נגיש ומובן.  בקורס נדבר על מספר מלחינים ויוצרים אשר פעלו במחצית הראשונה של המאה ה-20. יושם דגש על ההבדל בין התקופה שבין המלחמות באירופה לתקופה שאחריה, כאשר מרבית היוצרים ברחו לארה"ב.

המפגש הרביעי של הקורס יהיה מפגש האזנה לקונצרט :"ג'ני הפיראטית" – מופע אשר נוצר משילוב בין המוסיקה הקלאסית של המאה ה-20 והמוסיקה ה"קלה" של אותה התקופה. היצירות אותן נבצע בקונצרט הולחנו על ידי המלחינים עליהם נדבר במהלך הקורס. על מנת להבין טוב יותר את המוסיקה נעזר גם בדוגמאות שונות מתחום האמנות הפלסטית, התיאטרון והקולנוע.

נושאי המפגשים:

  1. אקספרסיוניזם: מהקולנוע האקספרסיוניסטי, הצעקה של "מונק" והמוסיקה של ארנולד שנברג הז'אנר באומנות שרצה לשבור את ניכור ואדישות החברה.
  2. האמנים המבכים את ארצם: אומנות פוליטית, שיתוף הפעולה בין האנס אייזלר וברטולד ברכט,  דרך דוגמאות מהדאדא.
  3. אופרה בגרוש: קורט ווייל וברטלוד ברכט- המוסיקה לתיאטרון ולאופרה באירופה שבין המלחמות.
  4. הקונצרט "ג'ני הפיראטית" בביצוע מאיה ספירו טאיין והפסנתרן דניאל טלמור.
  5.  מלחיני גטו טרזין- ויקטור אולמן, פאבל האס, האנס קראסה וגדעון קליין.
  6. אירופה האמריקאית ואמריקה האירופאית: המעבר של אנשי האומנות האירופאים לאמריקה בעקבות המלחמה: ווייל, שנברג, אייזלר ויוצרי הסרטים של האקספרסיוניזם הגרמני אשר עכשיו יצרו "פילם נואר".
  7. מסמטת טין פן אל אולם קרנגי: ג'ורג' גרשווין מה גרם לילד היהודי מברוקלין להתעניין במוסיקת ג'אז וכיצד הביא אותה אל בימת הקונצרטים הקלאסיים.

פורמט הקורס:

קורס מקוון בזום 

מרצה:

מאיה ספירו-טאיין, אומנית רב-תחומית. בוגרת החוג לתיאטרון ומוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית והאקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.  התעניינותה במוסיקה של המאה ה-20, ובמוסיקה של מלחינים יהודים מן המאה ה-20 בפרט, נותן לה קול ייחודי הקושר אותה להיסטוריה מצד אחד, ומצד שני לחיים בירושלים בת זמננו. מאיה השתתפה בסמינרים בינלאומיים רבים העוסקים במוסיקה של המאה ה-20, מוסיקה בת זמננו וזכרון השואה.

בשנת 2018 יצרה יחד עם הפסנתרן דניאל טלמור את המופע "ג'ני הפיראטית" במסגרת "כמעט מוחאן" חממת היוצרים של תיאטרון החאן הירושלמי. המופע עלה ברחבי הארץ, בין היתר, בפסטיבל "פסנתרים" בתיאטרון ירושלים.

תאריכים ועלויות:

שבעה מפגשים בימי רביעי 18:30-20:00 (נתון לשינויים)

2020: 4/11, 11/11, 18/11, 25/11, 2/12, 9/12, 23/12

עלות הקורס: 380 ₪

Add This: