תולדות שיר הפופ מאלביס עד רדיוהד - מראה על חברה טכנולוגיה ותרבות

תולדות שיר הפופ מאלביס עד רדיוהד - מראה על חברה טכנולוגיה ותרבות

מרצה: גב' גתית פרלמוטר

תיאור הקורס:

בסדרת הרצאות זו נעמוד על הפרספקטיבה ההיסטורית והתרבותית של המוזיקה הפופולארית ועל הטכנולוגיות שהניעו אותה. נתוודע ליצירות המופת הגדולות של מוזיקה זו על ציר הזמן, ובאמצעותן נכיר את כלי הנגינה החדשים של המאה העשרים והמאה ה-21: אולפן ההקלטות, המיקרופון, טייפ הסלילים וההקלטות הדיגיטליות במחשב.

נבחן כיצד הווירטואוזיות בתחום זה, הרחיבה את אמצעי ההבעה והביטוי של אמנים שונים לאורך קרוב למאה שנות להיטים, ונסתכל על יחסי הגומלין בין שינויים אלו ובין שינויים חברתיים עמוקים יותר בתרבות המערב.

נושאי המפגשים:

1. רגע הולדתה של המוזיקה הפופולארית - המפגש בין פולק, תרבות ההמונים וטכנולוגיות ההקלטה. אלן לומאקס, הבלוז, זמרות הבלוז בסי סמית׳ וביג מאמא ת׳ורנטון, ליטל ריצ׳ארד ואלביס.
2. שנות ה 60 - האולפן ככלי נגינה: פריצת הגבולות הטכנולוגית של פיל ספקטור, הביטלס ובוב דילן. כיצד השתמשו אמנים אלה בטכניקות שונות לצורך ביטוי בשירי האהבה והמחאה של התקופה.
3. האולפן ככלי נגינה המשך: הפינק פלויד, ג׳ימי הנדריקס והסאונד של מוטאון, גישות שונות לשימוש יצירתי בטייפ ההקלטה.
4. המוסיקה השחורה - פאנק, סול והולדת ההיפ הופ. המיקסר ככלי נגינה. המעבר ממסיבות ותרבות רחוב אל תוך האולפן ומשמעויותיו.
5. שנות ה 80 והסאונד ה׳גדול מהחיים׳ - 24 ערוצים, יצירתיות ודמיון, עולמות הפוסט פרודקשן ואמצעי הבימוי של הסאונד כפלטפורמה לבניית סמלי תרבות. מדונה מייקל ג׳קסון ופרינס, הרחבת הזהויות בתוך להיטי המיינסטרים.
6. שנות ה 90 מהפיכת האולפנים הביתיים והקשר לריבוי ז׳אנרים וסגנונות; להקת נירוואנה, ביורק, פי ג׳י הארווי ותופעת הנשים-יוצרות. האולפן הביתי והשפעתו המכרעת על עולם המוזיקה הפופולארית. עולם הדגימות (samples), הולדת הטריפ הופ ושינויים משמעותיים בגישה להקלטה.
7. לאן נעלם השיר? - העידן הדיגיטלי והשפעתו על אופני היצירה והביטוי. המחשב ככלי נגינה. להקת רדיוהד וכיצד ניתצו את מנגנוני הסטורי טלינג, השתקפות הפירוק החברתי בתהליכי היצירה ותוצריו.

פורמט הקורס:

קורס מקוון בזום 

מרצה:

גב' גתית פרלמוטר מוסיקאית ועורכת סאונד,  בוגרת תואר ראשון במסלול המשולב של החוג לתיאורטיקאים באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים והחוג למוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. בעלת תואר שני בהפקה מוסיקלית מטעם University of West London. בימים אלו מסיימת את הדוקטורט במסלול לטכנולוגיות מוסיקליות באוניברסיטת בר-אילן.

 

 

מועדים ועלות:

סמסטר ב', 7 מפגשים בימי שלישי בשעות 19:00-20:30

2021: 27/4, 4/5, 11/5, 18/5, 25/5, 1/6, 8/6

עלות הקורס: 380 ₪

 

שתף: