רוני הולן

רוני הולן

רוני הולן

מתופף מבכירי נגני הג‘אז בארץ. בוגר תואר שני מהאקדמיה למוסיקה בירושלים,שם הוא מרצה משנת 2000 בפקולטה הרב תחומית.

יליד ירושלים והחל את פעילותו בשנת 1973 ונער צעיר שתרם להתפתחות הסצינה של הג׳אז בירושלים(תאטרון פרגוד)בהרכבים שונים. לאחר שירותו הצבאי נסע ללמוד בפריס שם גם ניגן עם מיטב נגני הג׳אז הצרפתים: ז'אן לו לוניון, ז'אן פייר דוברבה, מישל בניטה, לואי ואן גינצברג מארסיאל סולל, ג'ורג' ארבניטס ועוד...

בפריס למד רוני כלי הקשה עם ז'אן פול צ'כרלי, ולימודי פסנתר עם הגברת מג תייר. בשנת 1984 עבר להשתקע במונקו שם היה חבר כשנה בתזמורת הביג בנד של מונטה קרלו. מאז שובו ארצה בסוף 86 השתתף בסדרות ג'אז שונות במוזיאון ת"א, במשכן האומנויות ובפסטיבל הג'אז בים האדום וג'אז בסינמטק תל אביב.

בין האורחים מחו"ל איתם ניגן בארץ: דייב ליבמן, בני גולסון, ג'יימס מודי, פרנק גמבלה, לו סולוף, אדי גומז, סם ריברס, פדרו איטורלדה, פרנק פוסטר, אדי דניאלס, פיל וודס ג׳ף ברלין ועוד.

רוני השתתף בתוכניות טלוויזיה רבות. היה חבר בהרכב הג‘אז משיכת יתר ונגן סולן ביצירותיו של ירון גוטפריד Capriole Jazz Suite ורימק של תמונות בתערוכה(מוסורגסקי). הוא הוזמן לנגן עם התזמורת הפילהרמונית בערב שהוקדש ליצירותיו של לאונרד ברנשטיין. בשנת 2000 יצר את פרויקט ה'נביא' משיריו של ג‘ובראן חליל ג‘ובראן בו כתב את המוסיקה המקורית.

רוני כתב כשמונה ספרי לימוד הנלמדים במוסדות רבים בארץ ובעולם: קצב לכולם אחד ושתיים, ספר הכתבות, הספר 'רוני הולן מלמד תופים', פוליריתמיקה לתופים, מילון המקצבים'Fifty Ways to Love Your Drumming' . שניים מספריו אף תורגמו לסינית ומופצים שם בחנויות. רוני נגן הג׳אז הראשון שהוזמן לנגן ב 'עיר האסורה' (בייג'ינג) 2007 בפסטיבל ג'אז. בערב זה ניגן מוסיקה שהלחין. לאחרונה סיים להלחין יצירה בשם ׳יום׳ שהיא פנטזיה לשבעה כלים ותנוגן בחג המוסיקה הישראלי 2017. רוני חבר בטריו של הפסנתרן מנצח, ומלחין ירון גוטפריד איתו הוא מופיע בארץ ובעולם.